Czy warto podjąć pracę w Niemczech?

Czy warto podjąć pracę w Niemczech? Korzyści i trudności

Z każdym rokiem zwiększa się liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy za granicą. Zarobkowe wyjazdy do Niemiec cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Na przestrzeni ostatnich 12 lat to właśnie nasi zachodni sąsiedzi byli najchętniej wybieranym kierunkiem zagranicznego wyjazdu do pracy. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez CBOS w 2019 roku aż 43% osób, które opuściły granice Polski, pracuje właśnie za Odrą. Zastanówmy się, co motywuje Polaków do wyjazdu do Niemiec i czy warto rozważyć taką możliwość.


Dlaczego Polacy decydują się na pracę w Niemczech?

Z perspektywy Europy to właśnie w Niemczech odnotowuje się jeden z najwyższych współczynników imigracji w celu poszukiwania lepszego zatrudnienia. Atrakcyjność niemieckiego rynku wynika przede wszystkim z wysokości zarobków. Tamtejsze wynagrodzenie wielu osobom daje nowe możliwości i zapewnia lepszy standard życia. Zatrudnieni mogą liczyć nawet na czterokrotność pensji osiąganej w Polsce! Od stycznia 2021 roku minimalna stawka godzinowa dla pracownika wynosi 9,50 euro brutto na godzinę, z kolei od lipca kwota ta ma jeszcze nieco wzrosnąć – do 9,60 euro. Polacy pracujący w Niemczech nie muszą także obawiać się o opiekę zdrowotną w trakcie pobytu. Poza tym taki wyjazd pozwala na poznanie innej kultury, opanowanie języka i nawiązanie ciekawych kontaktów. Nie zapominajmy również o dogodnym położeniu geograficznym, które zapewnia szybki i łatwy powrót do domu.

Jakich zawodów najczęściej podejmują się Polacy za Odrą?

Niemiecki rynek pracy jest silnie rozwinięty, dzięki czemu stwarza szerokie perspektywy rozwoju. Zapotrzebowanie na nowych pracowników utrzymuje się na wysokim poziomie. Dotyczy to zarówno specjalistów, jaki i osób nieposiadających wysokich kwalifikacji. Niezależnie od Twoich kompetencji oraz znajomości języka niemieckiego nietrudno o znalezienie atrakcyjnej oferty. Najczęściej Polacy znajdują zatrudnienie w branżach:

  • hotelarskiej,
  • gastronomicznej,
  • transportowej,
  • produkcyjnej
  • budowlanej,
  • opiekuńczej.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także praca sezonowa przy zbieraniu owoców i warzyw. Poszukiwani są też asystenci medyczni, przedstawiciele handlowi, elektrycy, informatycy oraz mechanicy samochodowi. Wachlarz możliwości jest więc bardzo szeroki.

Na co zwrócić szczególną uwagę przed wyjazdem do Niemiec?

Jeśli korzystasz z agencji pośrednictwa pracy, upewnij się, że posiada ona właściwy certyfikat. Możesz to sprawdzić, wpisując dane firmy do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Nie podejmuj zbyt pochopnych decyzji – wysokie wynagrodzenie to nie wszystko! Właściwa weryfikacja jest podstawą Twojego bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli poszukujesz ofert w internecie.

Dopilnuj też wszelkich ustaleń jeszcze przed wyjazdem. Upewnij się, ile wyniesie Twój czas pracy – pamiętaj, że zgodnie z przepisami nie może on przekraczać 10 godzin dziennie. Poza tym przejrzyj ważność i stan techniczny dowodu, by możliwe było odczytanie z niego niezbędnych danych.

Gotów na wyjazd?
Zawieziemy Cię do Niemiec!

Z Orlandem zapewnij sobie maksymalny komfort przejazdu autokarowego oraz bezpieczeństwo podróży w przystępnej cenie.


Przejdź do kontaktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.