Praca opiekunki w Niemczech – wyzwania i perspektywy

Praca opiekunki w Niemczech – wyzwania i perspektywy

Praca opiekunki jest jednym z najczęściej wybieranych zawodów wśród osób decydujących się na wyjazd do Niemiec. Należy jednak pamiętać, że opieka nad starszymi osobami jest wymagającym zajęciem. Mimo że to niełatwe przedsięwzięcie, może dawać dużo satysfakcji. Praca w tym sektorze wiąże się z określonymi obowiązkami. Co powinnaś wiedzieć przed podjęciem decyzji o wyjeździe w roli opiekuna?


Czy opiekunka w Niemczech musi znać niemiecki?

Jedno z częściej zadawanych pytań dotyczy komunikacji. Podejmując pracę w Niemczech przy opiece nad starszą osobą, musisz znać jej język. W każdym ogłoszeniu powinna znajdować się informacja na temat wymaganego poziomu zaawansowania. Wszystko zależy od tego, kim przyjdzie Ci się opiekować. W przypadku osoby oczekującej nawiązywania kontaktu i aktywnego spędzania czasu porozumiewanie werbalne może okazać się bardzo ważne, więc Twój poziom językowy musi sprostać tym wymaganiom. Bez względu na to, na jaką ofertę się zdecydujesz, przed wyjazdem poświęć trochę czasu na przypomnienie sobie podstawowych zwrotów, które umożliwią Ci kontakt z rodziną podopiecznego i znacznie ułatwią pobyt.

Jakie obowiązki ma opiekunka osób starszych w Niemczech?

Jest to dość indywidualna kwestia, uzależniona od potrzeb seniora i jego rodziny. Wszelkie informacje na temat zadań powinnaś znaleźć w ogłoszeniu. Zakres obowiązków i stopień trudności może znacznie się różnić. Możesz zatrudnić się jako opiekunka, która ma dotrzymywać towarzystwa osobie starszej i samotnej. Wtedy do Twoich zadań będzie należeć organizacja jej czasu wolnego, a także dostosowanie aktywności psychicznych oraz fizycznych zgodnie z potrzebami i możliwościami podopiecznego.

Możesz też wyjechać do pracy w Niemczech w roli pomocy domowej. Przejmiesz wtedy czyjeś codzienne obowiązki, jak przygotowywanie posiłków czy sprzątanie mieszkania. Oferty pracy bardzo często dotyczą bezpośredniej opieki, związanej z fizyczną pomocą osobie niedołężnej lub niepełnosprawnej.

Jak zachować się po przyjeździe do Niemiec?

Przyjeżdżając w nowe miejsce, pamiętaj, że nie tylko Ty możesz być lekko zestresowana tą sytuacją. Na powitanie powiedz kilka dobrych słów swojemu podopiecznemu. Pozwoli to przełamać pierwsze bariery. Ważne jest, aby od samego początku budować pozytywne relacje zarówno z osobą, którą będziesz się zajmować, jak i jej rodziną. Podczas rozmowy z nimi opowiedz coś o sobie i o swoim doświadczeniu w opiece nad starszymi (jeżeli je posiadasz). Sama również nie bój się zadawać pytań. Im więcej informacji zdobędziesz, tym łatwiej będzie Ci działać. Szczególnie dopytaj, w jakim stanie zdrowia aktualnie jest senior. Niech pokażą Ci też, gdzie znajduje się najbliższy szpital.

Mamy dla Ciebie jeszcze jedną poradę – jeśli dowiesz się, kim była Twoja poprzedniczka (lub osobiście ją znasz), porozmawiaj z nią na temat preferencji seniora. Ułatwi Ci to pierwsze tygodnie pracy, nim nabierzesz własnych spostrzeżeń. No i na koniec: podejmując się opieki nad starszymi osobami, miej na uwadze, że cierpliwość i empatia to podstawy sukcesu w tej profesji.

Potrzebny transport?

Znalazłaś pracę jako opiekunka w Niemczech i szukasz przewoźnika?
Orland zapewni Ci komfortowy przejazd w atrakcyjnej cenie.


Kup bilet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.