Praca za granicą – jak przygotować się do wyjazdu?

Praca za granicą – jak przygotować się do wyjazdu?

Wyjazd zarobkowy za granicę to z jednej strony nowe możliwości, a z drugiej ogromny stres. W głowie mnożą się pytania, wątpliwości i lęki. Na szczęście miliony Polaków przetarło już szlaki, więc możesz czerpać z ich doświadczeń. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego poradnika poczujesz się pewniej, a praca za granicą okaże się dla Ciebie źródłem satysfakcji, nie nerwów.


Wyjazd za granicę z agencją pośrednictwa pracy czy na własną rękę?

Znalezienie porządnej agencji pracy wiele upraszcza, jeżeli chodzi o niezbędne formalności. Tego typu organizacje zajmują się umowami z pracodawcą, znalezieniem zakwaterowania, dają wsparcie koordynatora. Jeśli wolisz wybrać się do pracy za granicą samodzielnie, postaraj się najpierw zweryfikować wiarygodność danej firmy i bardzo dokładnie przeczytaj przesłane dokumenty. W razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej jest zapłacić za usługi tłumacza, niż podpisać umowę, której się nie rozumie. Kolejnym krokiem jest rezerwacja mieszkania. Wiadomo, jak to bywa – niektóre lokale wyglądają pięknie tylko na zdjęciach, dlatego nie przelewaj z góry pieniędzy za wynajem.

Mądry Polak przed szkodą, czyli formalności przed kupnem biletów za granicę

Nawet najlepsze zarobki mogą nie wystarczyć do opłacenia z własnej kieszeni pobytu w zagranicznym szpitalu. A przecież wypadki się zdarzają, dlatego przezorny zawsze ubezpieczony. Jeżeli planujesz wyjazd do Niemiec czy innego kraju UE lub EFTA (do którego należą Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria), wyrób sobie bezpłatną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wnioski przyjmowane są na kilka sposobów, także elektronicznie. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie NFZ. Przed wejściem do autobusu za granicę zorientuj się też, jakie w danym kraju obowiązują podatki i formalności. Być może część z nich trzeba załatwić jeszcze w Polsce, a część od razu po przyjeździe. W niektórych państwach wymagane jest na przykład wyrobienie numeru pracownika – nie daj się zaskoczyć!


Co zabrać do autokaru za granicę?

Na kilka dni przed wyjazdem do pracy za granicę spisz sobie listę niezbędnych rzeczy i dokup brakujące. Nie zapomnij o wygodnych ubraniach, pościeli, lekach i kosmetykach. Zabierz też ładowarkę i podstawowy zestaw kuchenny. Zawsze przy sobie trzymaj dowód osobisty lub paszport oraz pieniądze. Warto też wrzucić do plecaka rozmówki, żeby w czasie przejazdu autokarowego za granicę powtórzyć podstawowe zwroty. I pamiętaj: głowa do góry! Rozłąka z najbliższymi minie szybciej, niż się spodziewasz.

A jeśli zastanawiasz się, jak załatwić sobie bezpieczny i wygodny transport za granicę – sprawdź, jak i dokąd jeździmy!

Zdecydowałeś się na wyjazd do Niemiec?
Nie czekaj – zarezerwuj miejsce i skorzystaj z komfortowego przejazdu autokarowego z Orlandem.


kup bilet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.