Przejazdy za granicę a obostrzenia sanitarne

Przejazdy do Niemiec a obostrzenia sanitarne

W dobie pandemii koronawirusa przejazdy zagraniczne są związane z dodatkowymi obowiązkami i regulacjami. Restrykcje dotyczą m.in. Niemiec, czyli kraju niezwykle popularnego wśród Polaków ze względu na pracę, naukę i turystykę. Z czym obecnie należy się liczyć, przekraczając zachodnią granicę?


Przejazdy Polska – Niemcy a covid

W myśl obowiązujących przepisów przejazdy do Niemiec z państw Unii Europejskiej nie oznaczają konieczności podania ważnego powodu, takiego jak np. leczenie czy sprawy urzędowe. Niestety, cała Polska została uznana za kraj podwyższonego ryzyka, dlatego każdy rodak ma obowiązek elektronicznego zgłoszenia wyjazdu za granicę na portalu www.einreiseanmeldung.de. Adres witryny może wyglądać złowrogo, jednak jest ona dostępna również w języku polskim. Dane, które podasz w formularzu, będą przekazane do odpowiedniego urzędu ds. zdrowia. Wszystko po to, aby państwo miało nadzór nad 10-dniową kwarantanną. Izolacja nie obowiązuje tylko w przypadku tranzytu, przewoźników zawodowych i ruchu przygranicznego do 24 godzin. Pamiętaj, że w razie kontroli funkcjonariusz graniczny będzie od Ciebie wymagał potwierdzenia elektronicznej rejestracji.

Praca za granicą: czy trzeba wykonać test?

Kolejnym obowiązkiem osób, które decydują się na wyjazd do Niemiec z krajów podwyższonego ryzyka, jest wykonanie testu na obecność koronawirusa. Mogą to być zarówno badania PCR, jak i LAMP, TMA oraz szybkie testy antygenowe. Do punktu pobrań wymazów dobrze się udać jeszcze w Polsce, jednak nie wcześniej niż na dwa dni przed próbą przekroczenia granicy. Alternatywną opcją jest wykonanie badania już w Niemczech, ale jego wynik powinien być znany do 48 godzin od przyjazdu. Musisz też pamiętać, że u zachodniego sąsiada tam, gdzie nie można zachować dystansu 1,5 metra, trzeba zasłaniać usta i nos maseczką medyczną typu FFP2 lub KN95 – kup zatem ich spory zapas przed wyjazdem za granicę. Poczytaj też o przepisach, które obowiązują w danym landzie, ponieważ szczegóły obostrzeń różnią się w poszczególnych krajach związkowych.


Przejazdy za granicę bez stresu
Po przeczytaniu o regulacjach włos zjeżył Ci się na głowie? Niepotrzebnie! Każdego dnia, pomimo pandemii COVID-19, do pracy za granicą wyjeżdża mnóstwo osób. Autokary Orland są wyposażone w gniazdka elektryczne i łącza internetowe, dlatego w każdej chwili możesz sprawdzić najświeższe wiadomości o sytuacji sanitarnej na danym obszarze. Zaplanuj z nami bezstresowy wyjazd do Niemiec – bilety online są na wyciągnięcie ręki!

Planujesz wyjazd do Niemiec i masz jeszcze jakieś pytania? Zachęcamy do kontaktu z infolinią, a udzielimy Ci dodatkowych informacji.

 


Przejdź do kontaktu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.