Rozpoczynasz pracę w Niemczech? O tym musisz wiedzieć!

Rozpoczynasz pracę w Niemczech? O tym musisz wiedzieć!

Niemcy są jednym z najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej. Atrakcyjne wynagrodzenie i szerokie perspektywy sprawiają, że wielu Polaków rozwija swoją ścieżkę zawodową właśnie tam. Podjąłeś decyzję o wyjeździe za granicę? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź, na co musisz być przygotowany.


O czym musisz wiedzieć, decydując się na pracę w Niemczech?

Od 1 maja 2011 roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi niemiecki rynek pracy jest otwarty dla polskich obywateli. Dzięki temu Polacy, którzy chcą podjąć zatrudnienie za Odrą, nie potrzebują żadnych dodatkowych zezwoleń. Planując wyjazd, zastanów się nad skorzystaniem z pośrednictwa certyfikowanej agencji pracy – ułatwi Ci to dopełnienie wszelkich formalności, a także zagwarantuje bezpieczeństwo.

Jeśli wyjeżdżasz do Niemiec, nie zapomnij o zabraniu ze sobą paszportu lub dowodu osobistego. Szczególnie dopilnuj, żeby data ważności dokumentu obejmowała cały Twój pobyt. Zabierz ze sobą posiadane uprawnienia i kwalifikacje zawodowe, od których zależeć będzie Twoja przyszła praca.

Jak wygląda dostęp do opieki zdrowotnej w Niemczech?

Przed wyjazdem koniecznie wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która pozwoli Ci na bezpłatne korzystanie z usług medycznych. Dokument ten zapewnia opiekę zdrowotną w ramach nieplanowanego oraz niezbędnego leczenia przez publiczną służbę zdrowia. Pomyśl także o dodatkowym ubezpieczeniu na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń, wymagających rozszerzonego pakietu świadczeń lub nierefundowanych usług, jak np. prywatnego leczenia czy zakupu leków. Pamiętaj, że imigrantom przysługuje takie samo prawo do skorzystania ze świadczenia medycznego jak obywatelom kraju.

Jak przygotować się do pierwszego dnia w pracy za granicą?

Podejmując pracę za granicą, musisz liczyć się z tym, że znajomość języka znacznie ułatwi Ci pobyt. Jeśli nie potrafisz rozmawiać w języku niemieckim lub angielskim, spróbuj zapamiętać podstawowe słówka i zwroty, dzięki którym w razie jakichś wątpliwości będziesz mógł zadawać pytania. Jest to bardzo ważne, ponieważ dodatkowe informacje mogą Ci pomóc w wypełnianiu obowiązków. Jest to szczególnie istotne na początku, gdy dopiero będziesz wdrażać się w swoje obowiązki.

O czym pamiętać pierwszego dnia pracy?

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, przede wszystkim postaw na pozytywne myślenie. Dzięki temu czas spędzony za granicami kraju minie Ci znacznie szybciej. Pamiętaj, że przy rozpoczynaniu jakiegokolwiek zajęcia najważniejsze jest Twoje nastawienie. Przed pierwszym dniem zregeneruj siły i dobrze się wyśpij. Pozwoli Ci to na lepszą koncentrację i zwiększenie energii do podejmowania wyzwań. Bądź otwarty na nowe doświadczenia i umiejętności, których być może będziesz musiał się jeszcze nauczyć.

Jakich kosztów życia spodziewać się po przyjeździe do Niemiec?

Jeśli zdecydowałeś się na pracę w Niemczech, weź również pod uwagę koszty związane ze swoim pobytem i utrzymaniem się w danym miejscu. Jest to dość indywidualna kwestia, jednak nie zapominaj o tym w ogólnym rozrachunku. W swoich miesięcznych wydatkach uwzględnij:

  • zakwaterowanie,
  • artykuły spożywcze,
  • zakupy artykułów pozaspożywczych,
  • rozrywkę,
  • transport.

Czeka Cię wyjazd do Niemiec?

Skorzystaj z przewozów autokarowych Orland! Oferujemy bezpośrednie połączenia w atrakcyjnych cenach do największych zagranicznych miast i nie tylko.


zobacz rozkład jazdy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.